V četrtek, 23. januarja 2025, je v Dvorani SAZU potekala predstavitev knjige Zdravka Mlinarja z naslovom Družboslovno raziskovanje med profesionalizacijo in podružbljanjem (drugi zvezek): Občanska znanost.
V tej knjigi je s svojim prispevkom sodelovala tudi dr. Ana Krajnc, pedagoginja in andragoginja, ki jo mi poznamo po njenem 40-letnem delu v Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje, katero je tudi ustanovila. Ker se sama te predstavitve, v kateri posebej omenja delo Društva DVIG (na strani 383), ni mogla udeležiti, nas (Društvo DVIG) je prosila, da jo zastopamo.
Predstavljam vam naš prispevek:
V veliko čast nam je, da vas lahko, v imenu Ane Kranjc, nagovorimo na tej slovesnosti. Današnji dogodek je priložnost, da skupaj osvetlimo pomen izobraževanja in raziskovanja v tretjem življenjskem obdobju, ki ga slovenska univerza že več desetletij tako uspešno razvija.
Občansko znanost, o kateri danes govorimo, že desetletja širijo po svetu kot ključni most med akademsko sfero in vsakdanjim življenjem. Naša univerza za tretje življenjsko obdobje dokazuje, kako močno lahko znanje in sodelovanje vplivata na kakovost življenja starejših. Vključevanje starejših v raziskovalno delo jim omogoča, da ostajajo aktivni, uresničujejo svoje interese in pomembno prispevajo k družbeni blaginji.
Štiridesetletne izkušnje kažejo, da je tretje življenjsko obdobje čas priložnosti. Starejši postajajo nosilci znanja in kulturne dediščine, njihovi prispevki pa bogatijo tako lokalno kot nacionalno raven. Med pomembnimi dosežki izpostavljamo projekte, ki so zaznamovali lokalne skupnosti in posameznike.
Tako smo v Občini Log-Dragomer študentje UTŽO raziskali vire pitne vode in o tem izdali publikacijo vodni viri v Občini Log-Dragomer. Predstavili smo jo občanom in županu oziroma občinski upravi. Na podlagi te knjižice se nadaljuje delo v študijskih krožkih dveh društev upokojencev. Ti so povezali spoznavanje vodnih virov z učenjem računalništva, se naučili uporabljati spletne zemljevide, objavljati članke. Pripravili so predstavne table nekaj vodnih virov. Opremili so jih s QR kodo, preko katere se lahko obiskovalci povežejo s spletno publikacijo o vodnih virih. Ti ŠK krožki so pripeljali do konkretnih rezultatov, ki koristijo celotni skupnosti.
Potencialni raziskovalci so lahko predstavniki vseh generacij, raziskovalna skupina pa lahko s svojimi rezultati pomaga odločevalcem v občini.
Danes imajo že skoraj vse UTŽO svoje raziskovalne skupine, ki se lotevajo različnih raziskav, od etnoloških, ekoloških in aktualnih problemov. Med najbolj aktivnimi so UTŽO Grosuplje, Žalec, Ilirska Bistrica, Log-Dragomer, Ajdovščina, Kras, Logatec, Ljubljana in še druge.
Raziskujejo lahko tudi učenci in dijaki, ki pa pri svojem delu potrebujejo dobrega mentorja, ki jih vodi.
Izkušnje SUTŽO kažejo, da je raziskovanje lahko tudi velika spodbuda starejšim, da aktivno delujejo v lokalni skupnosti. Ljudje v tretjem življenjskem obdobju ne smejo biti izločeni iz dogajanja. Aktivno sodelovanje pa jih ohranja zadovoljne, zdrave in vitalne.
Občine lahko sodelovanje občanov spodbudijo z objavo perečih domačih problemov, še posebej, če za to nameni neka minimalna sredstva.
V Občini Log- Dragomer so v ta namen rezervirali določena sredstva, Društva jih lahko pridobijo s prijavo projektov na LAS Barje.
Ne pričakuje se, da bo občansko raziskovanje postalo množično. Vendar, dober zgled privabi nove sodelavce. S tem pa spodbujamo vedoželjnost.
Ponosni smo na dosežke, ki smo jih skupaj ustvarili, in na prihodnje izzive, ki nas čakajo. Na tej točki bi rada izrekla iskreno zahvalo vsem mentorjem, raziskovalcem in udeležencem, ki s svojim delom grade prihodnost, v kateri bo izobraževanje dostopno vsakomur, ne glede na leta.
Naj na koncu poudarim: živimo v času, ko je znanje most med generacijami. Povezujmo se, delimo svoje izkušnje in skupaj ustvarjajmo družbo, ki ceni modrost življenjskih izkušenj.
Hvala vam za vaše zaupanje in podporo. Naj nas vodi misel, da je znanje darilo, ki ga nikoli ni preveč.
Nika Gams, Društvo DVIG
Povezava na članek na spletni strani Moja občina:
Udeležba društva DVIH na predstAvitvi v SAZU
Povezava na članek v Našem časopisu, februar 2025 na strani 53: