»Cvetovi so znak rodovitnosti in neskončne duhovitosti in lepote narave. Cvetovi, ki jih oprašijo žuželke ali veter, so tudi osnovni princip, da iz njihovih semen zrastejo nove rastline. En sam cvet veže na sebe občudovanje človeških oči, običajno v kombinaciji s prelestnimi dišavami. Od pradavnine so ljudje cvetove sušili, uporabljali so jih za pripravo zdravilnih pripravkov in za okrasitev daril. Znanstveniki so tehnologijo nadgradili s herbariji. Tudi v Sloveniji imamo herbarije, ki so starejši od sto let. Znanstveniki s herbariji tudi spremljajo pojavljanje novih vrst rastlin in izginjanje sedanjih rastlin. Najstarejši herbarij v Sloveniji je bil narejen 1696. Izven te strokovne obravnave pa je v naših krajih razvita tudi kultura nabiranja, sušenja in snovanja suhih šopkov. Ena izmed dolgoletni ustvarjalk čarovnije suhih šopkov je Emilija Erbežnik. Mnogi jih poznamo, saj so krasili številne kulturne dogodke v naši občini.« (Uroš Stanič).
Ena izmed dolgoletnih ustvarjalk čarovnije suhih šopkov je Emilija Erbežnik. Ritem dela se pri Milki nikoli ne začne in nikoli ne konča. Njena ljubezen in talent enostavno z Milko živita. Hodi po travnikih in lesih, kjer nabira sveže in tudi suhe cvetove. Skrbno jih sortira in hrani celo leto. Potem pride čas, ko jo prijateljice prosijo, da jim naredi čestitko z njeno virtuozno pisavo in okrasi s kompozicijo iz suhih rožic. Tu se začne umetnost, ki vzklije iz Milkine duše in spretnosti rok. V čestitko vgradi svoj odnos do nagrajenca ali nagrajenke. Stvaritev ima večno vrednost, saj Milka v okrasje suhih cvetov vnese in shrani čustva do slavljenca, ki žarijo iz te na videz skromnega okrasja. Upam, da ji bo uspelo navdušiti za umetnost suhih šopkov svoje prijateljice in znanke. Ta umetnost bo rastla v vsaki od njih le, če bodo zamisli njihove izvirne strukture, ki jih robot ne more ponarediti, ker nima duše in srca, nima čustev. Vsaj danes je še tako.
Uroš Stanič
Misli napisal svakinji Milki na njeno željo
Ljubljana 27. novembra 2022
Pa smo jo dobili – Milko Erbežnik, da je pripravila delavnice.
No, saj ni bilo težko. Milka je vedno pripravljena deliti svoje znanje. Kdo ne pozna Milke- Emilije Erbežnik? Najbolj je znana na področju likovnega ustvarjanja. Njeni akvareli krasijo marsikateri dom in pisarne. Poznana je tudi na drugih področjih, kot na primer: glasbe ( poje in igra citre), aranžiranja cvetja, oblikovanja, vezenja in še in še … Za vse svoje delo je dobila tudi veliko priznanj.
Pa pojdimo na oblikovanje čestitk iz suhega cvetja. Zanimanje za to delavnico je bilo tako veliko, da so v društvu DVIG organizirali kar tri delavnice. Večinoma so bile prisotne babice, pa tudi dve mladi bodoči ustvarjalki Eva iz prvega in Mila iz drugega razreda naše osnovne šole.
Milka je prinesla veliko posušenih rožic in drugega rastlinja, pa tudi vse druge pripomočke (papir, lepilo, obtežilnike, pincete, škarjice) za izdelavo čestitk. Po kratki uvodni razlagi se je pričelo delo izdelave čestitk pod budnim Milkinim očesom. Čas namenjen delavnici je kar prehitro minil. Babice in mladenki so narejene čestitke odnesle domov. Pa ne samo to, radodarna Milka je razdelila prazne kuverte, da si je vsaka udeleženka nabrala posušenega materiala za kasnejše ustvarjanje doma.
Glede na to, da Milka z veseljem deli svoje znanje in izkušnje, bi želeli še kakšno delavnico z našo ustvarjalko.
Milena Benet Zorko
Fotografije z ustvarjalnic v januarju 2023: